פינת הנוסטלגיה

בתי הספר היסודיים בתחילת דרכם

בית הספר היסודי א’ נבנה בשנת 1960 ואילו בית הספר היסודי ב’ נבנה בשנת 1965

בית ספר יסודי א
בית ספר יסודי ב
מתנס ג'וליס

מתנ"ס ג'וליס

נבנה בשנת 1994 ועד היום הוא פועל במספר מישורים חברתיים, קהילתיים ולימודיים

תערוכת טנקים ונשקים בג'וליס בשנות ה 80 וה 90

טנקים ביום העצמאות

בימי העצמאות של שנות ה 80 וה 90 צה"ל היה ממקם בכפר ג'וליס טנקים, נגמשים ועוד המון סוגים של כלי נשק (מעין בסיס פתוח לקהל הרחב), המון אנשים מכפר ג'וליס וסביבתו היו פוקדים את המתחם להתרשם "ולשחק" עם הנשקים.

נג'יב אבו דרע

שיח' נג'יב אבו דרע ז"ל

הכירו את סמל שני נג'יב אבו דרע (ז''ל), שירת במשמר הגבול משנת 1956 ובעל עיטור השירות ממשטרת ישראל שהוענק לו על ידי המפקח דאז רב-ניצב חיים תבורי, "בשנת 1958 נותק הקשר עם קיבוץ גדות. סמל שני נג'יב אבו דרע הגיע ליישוב, כשהוא נע ברגל תחת הפגזה כבדה של האויב, כדי לחדש את הקשר עם היישוב המנותק".
ועוד, "בתאריך 18.06.1962 בהיותו באבטחת עובדים באלמגור, התנהל קרב בין אנשי האבטחה לבין האויב. כאשר אזלה התחמושת למקלע כבד, התנדב סמל שני (אז רב שוטר) נג'יב אבו דרע לרוץ תחת אש אל היישוב הקרוב והצליח להביא תחמושת, למרות שנפל ונפצע. מפעיל המקלע המשיך בירי עד לחילוץ אנשי האבטחה שרותקו בשטח הפתוח." ועל כך הוענק לו עיטור השירות של משטרת ישראל.

פגישת עבודה בכפר ג'וליס

פגישת עבודה

פגישת עבודה של שיח' אמין טריף ז''ל (באמצע) יחד עם שר התקשורת בין השנים 1987 עד 1991 מר' גד יעקובי (משמאל) ועוזרו לענייני המיעוטים השיח' ריאד מוג'אמס (מימין) - בסיום הפגישה סוכם שמשרד התקשורת יצייד את כל בתי הדואר בכפר שלנו בתיבות דואר אישיות.

מנזול הכפר ג'וליס

"מנזול" הכפר

מקום שהוכן לאורחים, בית ששימש להכנסת אורחים מחוץ לכפר וגם שימש את "נאטור" (שוער) הכפר בלילות. נאטור הכפר הראשון היה השיח' מרזוק' שובאש ז"ל (נאמר כי שם המשפחה הזה נלקחה מהמילה "שויש". כל אורח שנכנס לכפר היה יכול לישון במנזול והיה נהנה מארוחות שהיו מביאים משפחות הכפר בתורות, וככה האורח היה נהנה מאירוח מעולה עד שהוא עוזב את הכפר.

ביקור של שגריר ארצות הברית בישראל דאז מר דן שפירו 23.7.2012

בסרטון רואים את השגריר מבקר בכפר ג’וליס וזוכה לאירוח דרוזי “ג’לסאוי” כמו שצריך, השגריר נפגש עם המנהיג הרוחני של העדה השיח, מוופק טריף וביקר בקברו של השיח’ המנוח אמין טריף ז”ל ראש העדה הרוחני, כמו כן, השגריר ביקר במוזיאון המורשת הדרוזית ושמע על ההיסטוריה של העדה, לאחר מכן ביקר בגני אלמונא, נפגש ושוחח עם מנהיגים דרוזים מהעדה. צפו בסרטון שהכינה והועלה ליוטיוב על ידי שגרירות ארצות הברית.

ביקור נשיא המדינה יצחק נבון בג'וליס לרגל איד אל אדחה (חג הקורבן)

קולו של شيخ الجزيرة השיח' אמין טריף ז''ל - המנהיג הרוחני של העדה

סרטון "חפלה" של אנשי כפר ג'וליס בקבר נביא שועייב משנת 1989

מלא שמחה בסרטון הזה, חפלה “נד’ר” של משפחת הנו מכפר ג’וליס במתחם הנביא שועייב עליו השלום – בסרטון רואים המון מכובדים ביניהם נג’יב ענתר אבו דוכי, אבו ראדי כבישי, ג’בר דוכי, אבו חכמת סלימאן הנו ועוד שייחים מכובדים.

julis village כפר ג'וליס

הקורא בקול - المنادي على السطوح

השיח' אבו חמוד עלי חמזה - היה אחד מהקוראים בקול בכפר ג'וליס, הקורא בקול (المنادي على السطوح) היה האחד שעולה על גג בנין גבוה כדי לקרוא לאנשי הכפר ולמסור הודעות (שמחות ועצובות כאחד), בדרך כלל היו עולים על גג בנין "אלעלאלי" שהוא הבניין הגבוה בכפר דאז

קטעים נבחרים מתוך ריאיון עם הדוקטור עלי סגייר על ההיסטוריה של כפר ג'וליס מתוך הערוץ של "מוניר עלי זגייר" ביוטיוב

דוקטור עלי סגייר מדבר על ההיסטוריה של ג’וליס עוד מימי האימפריה הרומית וימי הביניים, ימי האימפריה העות’מאנית והמנדט הבריטי – צפו בקטעים נבחרים מתוך הריאיון בערוץ היוטיוב שלנו

כלים מפעם

פעם הכלי עבודה היו פשוטים יותר, לכל כלי או פריט השימוש שלו. הנה טעימה קטנה מכלים עתיקים שהשתמשו בהם פעם בכפר ג’וליס – באדיבות מוזיאון בית המורשת הדרוזית